Zde může být vaše reklama.

GLOSA Týden se zemědělci a „zemědělci“

Týden se zemědělci a „zemědělci“

foto: Hanácký Večerník

25. 02. 2024 - 20:38

Máme za sebou týden, kdy se tuzemské zemědělství dostalo do centra pozornosti více než kdy jindy. Nejprve pondělní sraz antivaxerů, antievropanů a dezinformátorů, pak čtvrteční protestní jízdy stovek a stovek traktorů. Obě akce se hlásily k zemědělství, tedy v podstatě k tradiční péči o půdu, která nás všechny živí, jen část z nich ale měla k tomuto klíčovému elementu opravdový vztah.

Pondělní traktorová demonstrace nám připomněla scénu našich dezinformátorů a proruských kolaborantů. Ta se v posledním období intenzivně hemží – její aktéři se neustále spojují a zase znepřátelují dle aktuálních nálad a míry vzájemného vykrádání témat a příznivců. Počet lidí, ochotných tyhle lumpy podporovat, není nekonečný, a tak se o jejich hlasy vedou líté boje. Scéna je to dost nechutná, poněvadž slouží k ukojení ega a peněženek hlavních aktérů a dlouhodobě ku prospěchu země, která nám opakovaně vyhrožuje zničením.

Není pak divu, když pondělní „protest zemědělců“ ve skutečnosti nereprezentoval skoro žádné zemědělce. Opravdoví sedláci byli v práci a jejich relevantní odborové organizace daly ostentativně ruce pryč od sprosté nátlakové akce. Lháři a užiteční pomatenci se bez ohledu na to vydali s traktory okupovat Prahu, aby všem názorně předvedli, jak kašlou na demokratická pravidla standardní parlamentní republiky. Když to nejde ve volbách, což z výše popsaných důvodů opravdu nejde, pak se na to musí bezohlednou silou. Ostatně na mnoha předchozích demonstracích se už borci takříkajíc odkopali a veřejně oznamovali, že si vezmou stát násilím. V historii se k těmto metodám hrdě hlásili takřka výlučně komunisté a nacisté.

Vůbec si nemyslím, že by pánům Dufkovi, Rajchlovi, Jandejskovi či paní Zwyrtek Hamplové šlo o zemědělce. Z reakcí mnoha soukromě hospodařících farmářů je celkem jasné, že tomu tak opravdu není. Vláda mezitím s relevantními zástupci zemědělství intenzivně jedná, do konce února představí změny a opatření pro zlepšení jejich situace. Hlasatelé globálních spiknutí, chemtrails, vesmírných lidí, čipů ve vakcínách a podobných nesmyslů partnerem pro jakékoliv smysluplné jednání nejsou.

Pak tady byla čtvrteční akce Agrární komory a Zemědělského svazu. Olomoucí projely dvě stovky traktorů, aniž by došlo k nějakému problému. Další traktory byly na hraničních přechodech. Symbolický protest, bez agresivních výhrůžek, že si nespokojení vezmou stát násilím. Těmto zemědělcům rozumím. Chápu, že se jim nelíbí a zatěžuje je rostoucí byrokracie, spojená s evropskými dotacemi, naprosto chápu, že je štvou nefér a nerovná pravidla pro tento dotační cirkus, souhlasím s nimi, že si mnohými opatřeními Green New Dealu Evropa pod sebou řeže větev.  Je to sice na dlouho, ale pořád si myslím, že se leckteré nesmysly a kontraproduktivní nařízení dají postupně změnit či zrušit.

Shrnuto a podtrženo, nemám nic proti standardním formám protestů, ale nátlakové akce dezolátů, jejichž hlavním cílem je krom získání publicity a dočasné podpory části voličstva hlavně znejistit domácí scénu a dál rozkližovat společnost, odmítám. Jediný, komu toto prospívá, je Rusko, jehož nejkvalitnějším produktem posledních dekád jsou propracované postupy hybridní války formou oblbování lidí.

Další články