Domácí utkání HC Olomouc - leden 2025

Anketa: Co by měl zvládnout nový ředitel Moravského divadla a Moravské filharmonie

Anketa: Co by měl zvládnout nový ředitel Moravského divadla a Moravské filharmonie

foto: Moravské divadlo Olomouc

06. 11. 2024 - 11:04

Komise v ostře sledovaném výběrovém řízení vybrala do funkce nového ředitele nové spojené instituce Moravského divadla Olomouc a Moravské filharmonie Olomouc Davida Gerneše. Olomoucké politiky jsme se tedy zeptali, co by ředitel měl podle nich zvládnout.

Anketní otázka: Jaké očekávání máte od nově vybraného ředitele, který v lednu začne řídit spojené Moravské divadlo Olomouc a Moravskou filharmonii Olomouc?  

Jan Holpuch, zastupitel, SPOLU/ ODS: Moravské divadlo a Moravská filharmonie jsou po dvou letech snah „osvícené“ vlády olomoucké radnice v neradostné situaci. Filharmonici vyhlásili stávkovou pohotovost, zatímco v divadle organizuje zastupitelka za jednu z koaličních stran podpisovou protiakci. Avizovaný cíl slučování se v průběhu času několikrát změnil. Nikomu tak není jasné, zda se můžeme těšit na proklamovaný kvalitativní skok na kulturní instituci středoevropského významu, nebo jestli se naopak začíná dramaticky šetřit. Dobře to ilustruje právě proběhlé výběrové řízení, do kterého se kromě stávajícího manažera sloučení Davida Gerneše a odvolaného ředitele opavského divadla už nikdo další nepřihlásil. Od nového ředitele očekávám, že se tento tristní stav pokusí změnit. David Gerneš situaci důvěrně zná. Ví, do čeho jde, a jakkoliv mám na celé slučování odlišný názor, ze srdce mu v jeho nové pozici přeji úspěch. Jemu osobně i oběma institucím. Ve hře je příliš mnoho.

Viktor Tichák, náměstek primátora, Piráti: K prvnímu lednu nedochází k žádné zásadní změně kromě formálního sloučení organizací, pan ředitel Gerneš si bude muset pouze nachystat silný a loajální střední management, především nové vedení úseku Moravské filharmonie Olomouc. Větší očekávání směřují k postupnému naplňování vize dané jak analýzou efektivity sloučené organizace, tak velmi dobrou koncepcí předloženou při výběrovém řízení. Panu řediteli Davidu Gernešovi přeji mnoho úspěchů při vedení nejvýznamnější olomoucké kulturní instituce a těším se na budoucí úspěchy Moravského divadla a Moravské filharmonie u nás i ve světě.

Dominika Kovaříková, zastupitelka, SPOLU/ TOP 09: Výběr nového ředitele sloučeného divadla a filharmonie není překvapením, zejména proto, že výběrové řízení na tuto pozici vyvolalo mizivý zájem. Výběr ze dvou zájemců, z nichž jednoho léta znáte, a o druhém víte, že byl zřizovatelem ze své pozice odvolán, pak nemusí být příliš složitý. Ovšem práci staronovému řediteli rozhodně nezávidím. Sousto si ukousl veliké, už proto, že bude šéfovat instituci, jejíž jedna polovina sloučení za své zatím ani v nejmenším nepřijala a bude-li v novém řediteli vidět stále šéfa jen té druhé části, bude si pan ředitel důvěru budovat velmi těžce. A to může bohužel poznamenat fungování celé instituce do budoucna. Jakkoliv schopnosti a kvality Davida Gerneše nezpochybňuji, myslím si, že jako ředitel Moravského divadla působí dobře, obávám se, že v nové roli to bude mít těžké a bude se muset hodně snažit, aby získal důvěru filharmoniků. Vnitřní jednota organizace je předpokladem toho, aby mohla dobře fungovat. A ta tady v tuto chvíli bohužel chybí.

Martin Jirotka, zastupitel, SPD a Trikolóra: My jsme od začátku vystupovali proti sloučení MFO a MDO do jedné příspěvkové organizace. A proto jsme se nezúčastnili ani přípravné skupiny slučování. Stejně jako mnoho ostatních významných osobností, institucí, zástupců odborů a vlastních umělců se domníváme, že k nepřipravenému a zbrklému sloučení obou institucí vůbec nemělo dojít a další zdroje financování se měly hledat na vyšších úrovních (Olomoucký kraj, Ministerstvo kultury). Osoba nového ředitele pro nás není překvapením, a z tohoto důvodu nemáme přehnaná očekávání. Doufáme jen, že deklarované provozní úspory a systém nové organizace nepovedou postupně k jejímu uměleckému konci.

Další články