Zde může být vaše reklama.

OD KARLOSE DO NĚMECKA České zoo podpořily odebrání tygra zápasníku Vémolovi

České zoo podpořily odebrání tygra zápasníku Vémolovi

foto: Zoo Liberec

07. 12. 2023 - 10:13

Fighter Karel Vémola, který proslul vedle zápasů v MMA i osobitou láskou k divokým zvířatům, přišel na základě rozhodnutí ministerstva životního prostředí definitivně o bílou tygřici jménem Antonie Ramba. Za verdikt se jednoznačně postavila také unie sdružující české a slovenské zoologické zahrady. Zápasník dle ministerstva choval divoké zvíře neoprávněně a chyběly mu i potřebné dokumenty a veterinární povolení.

Ředitel Zoo Olomouc a zároveň prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad Radomír Habáň k tomu řekl: „Takové jednání unie neschvaluje a tvrdě odsuzuje. Obzvláště v případech, kdy jsou takovým chovem zvířata zneužívána pouze k mediálnímu zvyšování osobního statusu jejich majitelů, bez jakékoli přidané hodnoty k ochraně přírody nebo pozitivnímu příkladu směrem k veřejnosti.“

Na zahrady v Česku se podle Habáně v posledních dnech obracejí lidé s apelem o pomoc se zvrácením rozhodnutí o odebrání nelegálně drženého zvířete nebo s výzvami, aby si šelmu vzala do chovu některá česká zoo. O to žádal také Vémola, aby měl k tygřici blízko. „Zoologické zahrady z kapacitních důvodů nemohou suplovat funkci záchranných stanic. Jejich posláním je záchranný chov, udržování záložních populací ohrožených a mizejících druhů, a ne držení a vystavování zvířat neznámého původu,“ dodal Habáň.

I když zápasník tvrdil, že přijde o člena rodiny, nic asi nezabrání tomu, aby tygřice skončila ve speciální záchranné stanici v Německu, kde žije její sestra. Šelmu mu odebrali už v úterý. Nelze tedy než popřát Karlosovi, aby se z tvrdé rány osudu rychle vzpamatoval, stejně jak to dokáže v oktagonu. Snad ho rozptýlí jeho další domácí mazlíčci – žralok, párek krokodýlů nebo lvi. (pv)

 

Další články