Zde může být vaše reklama.

Hypotéky opět dostupnější. Prodej bytů se rozjíždí

Hypotéky opět dostupnější. Prodej bytů se rozjíždí

foto: Archiv redakce

23. 11. 2023 - 10:29

Hypoteční trh v posledních letech prudce zpomalil. Převládal pesimismus z vysokých úrokových sazeb, které vyšplhaly až na 6 %. Nyní ale dochází ke zlepšení situace protože ČNB ustoupila od přísných podmínek a zrušila ukazatel hodnocení příjmů DSTI, který porovnával celkové měsíční splátky s čistým příjmem žadatele. Nově poskytnutých hypoték bylo letos v říjnu více než 4000, což byla nejvyšší hodnota od loňského června. Vyplatí se tedy nyní investovat do bytů?

 

Inflace způsobila, že mnoho lidí v obavě ze ztráty úspor začalo své volně ležící peníze investovat do nemovitostí. Nešlo jen o obavy ze ztráty financí; v Olomouci se otevřela také možnost investičních příležitostí. Vloni se totiž hanácká metropole pyšnila stále rostoucí výstavbou rezidenčních bytů, která přispěla k vyšší konkurenci a k vytvoření kvalitních projektů určených k dalšímu zhodnocení. Trh nemovitostí na Hané je tedy investičně velmi zajímavý.

K investorům přibývají díky zmírnění podmínek pro dosažení hypoték další zájemci o vlastní bydlení. “V současné době hypoteční trh ožívá. Dochází totiž ke snižování úrokových sazeb a hypotéky se tak stávají dosažitelnými nejen pro investory s volnými finančními prostředky, ale i pro mladé rodiny s dětmi,” říká makléřka projektu Šantovka Living Eliška Kůstková.

Jak vypadá takový vhodný investiční projekt?

Loňský rok ukázal, že starších byty nemají v Olomouci z důvodu rostoucích bytových kapacit potenciál držet stabilitu své ceny. Byty obecně přestaly být v Olomouci nedostatkové zboží a hodnota některých starších projektů klesla až o milion korun, protože ve srovnání s novostavbami jsou starší budovy energeticky náročnější. Cenu také ovlivňuje dopravní dostupnost, lokalita, zástavba a dopravní síť. Novodobé rezidenční byty se mohou chlubit nadčasovostí, dobrým dopravním napojením a zároveň energetickou úsporností, která jejich majitelům ušetří několik tisíc korun ročně. 

Dobrým příkladem je projekt Šantovka Living, který nabízí luxusní bydlení v centru Olomouce.  Rezidenční areál se navíc zanedlouho stane součástí připravované Šantovka District, která z lokality vytvoří prvotřídní a moderní městskou čtvrť. Také to v budoucích letech zaručí další zhodnocení bytů. Oproti tomu bytové jednotky na periferii Olomouce, které doposud těžily z nedostatečného množství bytů budou mít vlivem rezidenčních projektů nižší cenu a budou závislé na tom, jaká konkurence proti nim bude stát. Svou roli tedy hraje i okolní zástavba, jejíž je bytový projekt součástí a jenž podporuje občanskou vybavenost v dostupné lokalitě.

Co nás čeká v budoucnu?

ČNB predikuje v následujících letech nejen snížení úrokových sazeb, ale očekává také zvyšování cen bytových jednotek. To jednoduše znamená, že náklady na hypotéku budou klesat a hodnota nemovitosti stoupat. Pokud si investor sjedná hypoteční úvěr s tříletou fixací, po třech letech se dle predikcí sníží úroková sazba, ale hodnota investičního bytu poroste a zajistí mu tak zvýšení budoucího výnosu. Máte-li ve svém okolí vhodnou investiční příležitost, určitě se na ni zaměřte.

 

 

Další články