East Park Olomouc

OHROŽENÉ OPICE Na Madagaskaru by šli do guláše, u nás jsou lemuři oblíbenci

Na Madagaskaru by šli do guláše, u nás jsou lemuři oblíbenci

foto: Zoo Olomouc

07. 06. 2024 - 15:23

Olomouc – Dobré vyhlídky mají před sebou dva mladí lemuří běločelí, kteří se nedávno narodili v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Zatímco na Madagaskaru, v zemi svých předků, je domorodci loví pro dobré maso, u nás patří mezi oblíbence, zejména dětí. Sourozenci strávili první týdny života sami s matkou, teď už jsou součástí velké opičí rodiny.

„V olomoucké zoo jsme se s prvními lemury mohli setkat již v roce 1989. K dnešnímu dni se zde narodilo celkem 49 mláďat. Naše zahrada je významným a dlouhodobým chovatelem tohoto v přírodě ohroženého druhu,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková.

Lemuři běločelí obývají výhradně ostrov Madagaskar. Jejich populace v přírodě stále klesá. Za poslední tři generace klesla o 30 procent. V pralesích severovýchodního Madagaskaru byla pro jejich ochranu před lovem zřízena rezervace Betampona, vysazeni jsou i na ostrůvek Nosy Mangabe. Jedná se o druh, který je nejvíce ohrožený odlesňováním a také lovem pro maso, neboť se nachází v oblasti, kde lidé trpí nedostatkem živočišné bílkoviny.

Lemuři se živí zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, listím, či hmyzem. Jsou významnými zahradníky, protože roznášejí semena rostlin a tím přispívají k obnově flory na Madagaskaru.

Žijí ve skupinách složených z rodičů a mláďat různého věku. Na péči o narozené potomky se podílí celá rodina. Porody mláďat jsou naplánovány tak, aby se v době jejich narození nacházelo dostatek kvalitní potravy, matky nestrádaly a měly dostatek mléka. Toto období nastává na začátku období dešťů. Mláďata nosí matka na sobě, na boku v oblasti slabin. Lemuři se za chladného počasí k sobě tisknou, aby se zahřáli. Doložená délka života je až 30 roků.

Další články