Zde může být vaše reklama.

OLOMOUČAN HÁJÍ ÚSTAVU Na Ústavní soud má nakročeno právník Hulmák z univerzity

Na Ústavní soud má nakročeno právník Hulmák z univerzity

foto: UPOL

27. 01. 2024 - 12:13

Na dobré cestě ke jmenování ústavním soudcem je advokát a akademik z právnické fakulty olomoucké univerzity Milan Hulmák. Docent na katedře soukromého práva a civilního procesu prošel tento týden grilováním senátorů a v tajných volbách získal v horní komoře parlamentu 51 ze 73 hlasů. Teď už je jeho jmenování jen v rukou prezidenta republiky Petra Pavla.

 

Hulmák senátorům řekl, že se vynasnaží důvěru nezklamat a že by v případě jmenování ústavním soudcem ukončil své advokátské aktivity i činnost v Legislativní radě vlády a omezil přednáškovou činnost. Olomoucký právník po jmenování obsadí u Ústavního soudu místo po Jiřím Zemánkovi. Patnáctičlenný tým soudců bude poté znovu kompletní.

Na olomoucké právnické fakultě působí Milan Hulmák od roku 2011. Zde také v roce 2017 získal docenturu. V advokátní praxi zastupoval klienty v řízeních před Ústavním soudem nebo Evropským soudem pro lidská práva. Ústavního soudce již fakulta mezi akademiky měla. Vladimíru Sládečkovi, profesoru na katedře správního práva a finančního práva, skončilo desetileté funkční období loni v červnu. „Gratuluji kolegovi Hulmákovi a přeji mu hodně úspěchů ve výkonu funkce,“ řekl Václav Stehlík, děkan právnické fakulty UP.

Prezident má letos jmenovat ještě další tři adepty na ústavní soudce. V červnu mandát končí místopředsedovi Ústavního soudu Vojtěchu Šimíčkovi a soudci Tomáši Lichovníkovi, v prosinci Davidu Uhlířovi.

Další články