Zde může být vaše reklama.

OBMĚNA FLOTILY Nemocniční sanitky přepraví ročně více než 70 tisíc pacientů

Nemocniční sanitky přepraví ročně více než 70 tisíc pacientů

foto: FNOL

08. 06. 2024 - 17:09

Olomouc – Denně se s nimi potkáváte v ulicích Olomouce, areálech nemocnic nebo na silnících v okolí krajského města. Ročně nalítá flotila nemocničních sanitek v počtu 28 vozů více než jeden milion kilometrů. A to se pohybuje jen po Olomouci a blízkém okolí. Opotřebovanost automobilů je proto vysoká a musejí se pravidelně obměňovat. Právě tento týden dorazily do fakultní nemocnice dva nové vozy, aby nahradily již unavená starší auta.

„Životnost vozidel se pohybuje okolo deseti let. Servis starších vozidel, která jsou dennodenně velice vytížená, je nákladný a nemocnici se nevyplatí. V posledních letech se snažíme každý rok pořídit dva až tři nové vozy, abychom zachovali obměnu flotily,“ uvedl Radim Klimek, který má ve fakultce na starost dopravu. Aktuálně je v provozu 28 vozů, na kterých se střídá 45 řidičů a koordinují je čtyři dispečeři. Ročně přepraví auta více než 70 tisíc pacientů, nejstarší sanitka má 23 let, nejvyužívanější nalítala téměř třičtvrtě milionu kilometrů.

Vloni najezdily sanitky nejvíce kilometrů v historii. „V součtu tachometrů všech vozů to bylo přes jeden milion kilometrů. A to vše v areálu naší nemocnice a okolí Olomouce,“ říká Klimek. Odhadnete, kolik litrů pohonných hmot se za rok spotřebuje v případě, že najezdíte takové množství kilometrů? Je to takřka sto tisíc litrů nafty!

„Naše sanitky však nejsou auta bez duše. Mají svůj příběh. Třeba vozidlo s registrační značkou 2M2 9670 má naježděno skoro půl milionu kilometrů. Zajímavé na něm je to, že dokáže díky velikosti přepravit dva ležící pacienty naráz. To nebývá u těchto modelů zvykem,“ dodává Klimek. Přímo legendární je pak další vůz, jehož revírem je výhradně Dětská klinika. Je to „plyšáková sanitka“ Standy Mikisky, řidiče, který vozí dětské pacienty už 36 let.

Další články