Zde může být vaše reklama.

PROJEVY SOUSTRASTI Tragédie otřásla olomouckou akademickou obcí i veřejností

Tragédie otřásla olomouckou akademickou obcí i veřejností

foto: Pavel Vysloužil

22. 12. 2023 - 12:42

Události na v Praze silně otřásly také olomouckou akademickou obcí. Prostory Univerzity Palackého jsou v tuto chvíli uzavřené, na dnešek bylo plánované volno, které rektor vyhlásil už dříve. V příštím týdnu jsou na univerzitě pouze dva pracovní dny, většina zaměstnanců si vybírá dovolenou, provoz by tedy měl být minimální. Rektor také kontaktoval vedení krajské policie a městských strážníků, aby posílili ochranu univerzitních objektů.

UP rovněž přes noc rozšířilo univerzitní aplikaci o funkcionalitu, která umožní informovat její uživatele o mimořádné události, v případě nebezpečí může tímto způsobem oslovit až 21 tisíc uživatelů.

„Ještě včera večer vzniklo vedle vstupu do univerzitní knihovny u naší filozofické fakulty pietní místo, kam mohou lidé přinést svíčku nebo květiny. Na 10. ledna je v kostele Panny Marie Sněžné plánovaná mše, kterou chce akademická obec vyjádřit soustrast rodinám všech obětí střelby na univerzitní půdě. Univerzita Palackého se také připojí ke sbírce, kterou vyhlásila Česká konference rektorů,“ řekl Hanáckému Večerníku mluvčí univerzity Egon Havrlant.

Na místě dopoledne zapalovali svíčky lidé z celé Olomouce a dorazila sem i skupina studentů místního církevního gymnázia. „Tato událost nás hluboce zdrtila, zbytečně přišla o život spousta našich vrstevníků,“ řekla se slzami v očích jedna ze studentek.

Kvůli pražské tragédii se dnes nekoná utkání hokejové extraligy Olomouce s Karlovými Vary a program se rozhodli omezit také organizátoři olomouckých vánočních trhů.

„Z důvodu vyhlášení státního smutku a z úcty k obětem a zraněným rušíme dnešní a zítřejší kulturní program vánočních trhů. Zítra se ve 12:00 hodin rozezní zvony pro uctění památky všech obětí a na 5 minut bude zastaven taktéž prodej na všech stáncích,“ informovala Monika Řehulková ze spolku Kulturní Olomouc.

V soboru 23. prosince se v pravé poledne na pět minut rozezní zvony. Po tuto dobu ustane také prodej ve všech stáncích vánočních trhů.

Na pražskou tragédii reaguje i Moravské divadlo Olomouc, a to zrušením pátečního představení Splašené nůžky bez náhrady. Sobotní Rybovu Českou mši vánoční divadlo v programu ponechává. Obě představení ve 14 a v 18 hodin uvede krátkou promluvou zástupce olomouckého arcibiskupství. Polovina výtěžku z obou představení poté poputuje na sbírkové konto pro pozůstalé.

V sobotu v 16 hodin se bude v chrámu sv. Václava konat mše svatá za oběti útoku. 

Černý prapor vlaje dnes před rektorátem univerzity, u arcibiskupského paláce, před olomouckou radnicí i na dalších místech.  

Další články