Zde může být vaše reklama.

TRADICE Z OLOMOUCE Tři králové vyjeli do města od katedrály

Tři králové vyjeli do města od katedrály

foto: Michal Folta

05. 01. 2024 - 20:42

Do ulic Olomouce opět vyrazili tříkráloví koledníci, aby v rámci největší humanitární sbírky v tuzemsku získali prostředky na pomoc lidem v nouzi. V pátek 5. ledna Tříkrálovou sbírku v přestrojení tří králů symbolicky zahájili primátor města Olomouce Mirek Žbánek, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a biskup Antonín Basler.

Do ulic se tradičně vydali na koních od katedrály svatého Václava, aby zavítali na významné olomoucké instituce. Průvod vyrazil v doprovodu sboru opery a operety Moravského divadla Olomouc od katedrály sv. Václava, s koledou společně navštívil Arcibiskupský palác, rektorát Univerzity Palackého, Arcidiecézní charitu a radnici. Na Horním náměstí se tři králové setkali také s dětmi ze Základní školy sv. Voršily a z Mateřské školy Ovečka, které vzácným hostům také zazpívaly koledu. Tříkrálovou misi pak koledníci zakončili v Červeném kostele.

"Pokusme se uchopit tu dnešní tříkrálovou koledu jako službu lásky vůči Bohu a tím i našim bližním, zvláště těm potřebným," uvedl jeden ze tří králů a pomocný biskup olomoucký Antonín Basler poté, kdy se tři králové poklonili v katedrále u betléma malému Ježíškovi v jesličkách.

„Tříkrálová sbírka dokázala oslovit miliony lidí, otevřít miliony srdcí a daří se to už neskutečně dlouhou dobu. Je to důkaz toho, že nejen Olomoučané dokážou být pozorní k lidem, kteří potřebují pomoc, a tu pomoc jim dokážou nabídnout. A nezáleží na tom, zda je to pomoc trvalá nebo jednorázová, jakými těžkostmi lidé procházejí a jestli potřebují materiální, sociální nebo duchovní podporu. Je důležité mít oči a srdce otevřené a pomoci tam, kde je to v tu danou chvíli potřeba,“ řekl primátor města Olomouce Mirek Žbánek.

Tříkrálovou sbírku založila na popud arcibiskupa Jana Graubnera olomoucká Charita v roce 2000, posléze se začala praktikovat ve všech diecézích v Šecké republice. Pokaždé je výtěžek věnován nějakému jinému účelu. V roce 2024 podpoří Charita z výtěžku Tříkrálové sbírky provoz ordinace praktického lékaře a psychiatra pro lidi v nouzi, rozvoj a opravu zázemí služeb pro lidi s duševním onemocněním, rekonstrukci Domova sv. Kosmy a Damiána pro lidi v nouzi se sníženou soběstačností a rozvoj Centra materiální pomoci. Část výtěžku bude věnovaná na rychlou finanční pomoc osobám v nouzi na Olomoucku, kterým hrozí sociální propad. Část sbírky ale také pravidelně putuje do zahraničí na pomoc lidem stiženým neštěstím války.

Tříkrálová sbírka potrvá až do 14. ledna.

Více o sbírce na www.trikralovasbirka.cz

Další články