Zde může být vaše reklama.

NEOBVYKLÁ VÝSTAVA V zámeckém parku ve Velké Bystřici potkáte slony

V zámeckém parku ve Velké Bystřici potkáte slony

foto: Hanácký Večerník

10. 12. 2023 - 14:35

Velká Bystřice - Neobvyklou výstavu můžete až do konce roku vidět v zámeckém parku ve Velké Bystřici. Na dvanácti dřevěných panelech rozmístěných mezi stromy najdete fotky a příběhy z práce české dobrovolnické organizace Save - Elephants, která už deset let brání vybíjení slonů a dalších vzácných zvířat ve střední Africe.

„Každý rok dáváme prostor jedné neziskové organizaci, která se v Česku či jinde ve světě zasazuje o ochranu přírody. Tentokrát jsme oslovili zachránce afrických slonů, kteří dělají neskutečně potřebnou a namáhavou práci v extrémních podmínkách,“ řekl Hanáckému večerníku Václav Břeha, který již 19 let spolu s městem Velká Bystřice výstavy v parku pořádá. Sám je dobrovolníkem, který více než dvě desítky let organizuje čištění řeky Bystřice, která kolem parku protéká.

Zakladatelem organizace Save-Elephants je mladý český zoolog Artur F. Sniegon. Spolu se svými kolegy se podílí na monitorování africké divočiny zejména v Kongu a Čadu, osvětě tématu ochrany zvířat, ale i práci s místními komunitami pro dosažení soužití s velkými zvířaty. Jeho hlavní aktivitu však představuje potírání ilegálního obchodu se slonovinou, kde se zapojuje do rozkrývání sítí překupníků. To vše ve spolupráci s dalšími organizacemi, jako jsou Eagle nebo World Wildlife Fund.

Díky této činnosti se už Arthurovi podařilo zadržet tisíce zásilek kontrabandu, který jinak končí především na asijských trzích, zatknout desítky překupníků se slonovinou či jinými wildlife produkty a lokálně tak snížit pytlácký tlak a prostředí beztrestnosti. O práci Artura v Africe letos vznikl krátký film, který se představil v srpnu i olomouckým divákům.

Další články