Transfuzka Olomouc hlásí napjaté zásoby
Začátek roku patří v nemocnicích k nejnáročnějším obdobím pro zajištění dostatku krve. Transfuzní…
foto: Město Olomouc
03. 11. 2024 - 21:20
Olomouc - Stejně jako každý rok se mohou Olomoučané i návštěvnici města těšit i letos na adventní trhy. Jedním z jejich symbolů je vánoční strom, který ozdobí Horní náměstí. Tentokrát se ale před radnicí objeví trochu netradiční dřevina – místo smrku se tam bude tyčit majestátní sekvojovec obrovský. Radnice opět vyzývá školáky, aby vánočnímu stromu dali jméno.
Sekvojovec obrovský, často nazývaný „mamutí strom“, je nejmohutnější dřevinou na Zemi, dorůstající v domovském pohoří Sierra Nevada v Kaliforrnii výšky až 80 metrů. V České republice je k vidění pouze v několika botanických zahradách a arboretech.
Ten olomoucký, vysoký přibližně deset metrů, byl vypěstován ze semen dovezených před 40 lety z Ameriky studenty zahradnické školy v Olomouci. Nyní roste v areálu společnosti Florcenter, kde však svými kořeny začal narušovat základy skleníků a kanalizaci. „Je opravdu impozantní. I při své výšce deseti metrů působí neuvěřitelně majestátně,“ říká ředitel Florcentra Jiří Komzák.
Tradice pojmenovávání vánočního stromu v Olomouci pokračuje již devatenáctým rokem. V minulých letech nesly stromy jména jako Bambulín (2023), Perníček (2022), Štístko (2021), Vločka (2020) a Andílek (2019). Své výtvarně zpracované návrhy se jménem stromu můžete zasílat do úterý 12. listopadu na adresu: Martina Novotná, Horní náměstí 583 – radnice, 779 11 Olomouc. Nebo je osobně doručit na podatelnu radnice v úředních hodinách magistrátu. Na obálku prosím uveďte „Soutěž pojmenuj vánoční strom“ a na zadní stranu výtvarných návrhů své jméno, třídu, věk a název školy.
Olomoucké vánoční trhy patří k nejkrásnějším v České republice i střední Evropě. Každoročně přitahují návštěvníky z tuzemska i zahraničí svou jedinečnou atmosférou, bohatým programem a tradičními stánky. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu chystají pořadatelé na neděli 24. listopadu, čímž oficiálně odstartují letošní vánoční trhy.
Začátek roku patří v nemocnicích k nejnáročnějším obdobím pro zajištění dostatku krve. Transfuzní…
Přijďte se v sobotu odpoledne setkat se skutečnými příběhy pěstounských rodin a zažít neobvyklou…
Prezident republiky Petr Pavel zavítal ve druhé polovině týdne do Olomouckého kraje. Jeho dvoudenní…
Tříkrálová sbírka 2026 opět potvrdila, že solidarita a ochota pomáhat mají na Olomoucku své pevné…
Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Olomouc dosáhli významného milníku v léčbě duševních…
Milovníci vína zpozorněte! V olomouckém podniku Bounty Rock Cafe se 19. února chystá výjimečná…