Vlci v Jeseníkách vyvedli mláďata, šelma se vrací do přírody
Olomouc - Vlci, kteří se pohybují v Jeseníkách a sousedních pohořích, přivedli letos na svět…
24. 03. 2023 - 16:49
Hned dvě zajímavé kulturní novinky obohatily ediční řadu Olomouckého kraje. Reprezentativní katalog lidových podmaleb na skle, nazvaný Ze svatého koutu světnic, pochází ze sbírek Muzea a galerie v Prostějově. Originálně řešený soubor karet zase oslavuje Mistry tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje.
První publikace navazuje na výstavu Malované nebe – Restaurované podmalby na skle. Ta byla v prostějovském muzeu zahájena v roce 2021. „Nebýt paměťových institucí, upadly by podmalby stejně jako jejich tvůrci do zapomnění. Těší nás, že právě naše muzeum je prvním v Olomouckém kraji, které svou kolekci podmaleb zpracovalo do podoby, kterou teď předkládá veřejnosti,“ řekla Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově.
Díla by nebylo možné lidem představit bez předchozí trpělivé práce konzervátorky Olgy Kosíkové. Ta se o restaurování lidových podmaleb na sklo, kterým se věnuje přes tři desetiletí, rozpovídala ZDE.
Druhá publikace představuje formou karet v papírové složce osoby, kterým Olomoucký kraj od roku 2015 uděluje titul Mistr tradiční rukodělné výroby. Publikace vzdává hold výrobcům, kteří dlouhodobě a významnou měrou přispívají k uchování a rozvíjení lidových řemesel. Na jejím vzniku se podílelo Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu při Vlastivědném muzeu v Olomouci.
„Na deseti kartách se zájemci seznámí s medailonky, technologiemi a výrobky každého mistra. Jejich profesní zaměření jsou velice odlišná, ovšem všechny spojuje mistrovská úroveň provedení a důslednost v dodržování tradičních výrobních postupů,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.
Karty se dají s přibývajícími oceněnými do složky doplňovat. „Zatím poslední nositelkou je Bronislava Millá, která peče tradiční hanácké svatební koláče a která za svoje aktivity obdržela také Cenu za přínos v oblasti kultury za rok 2021. Nominace k udělení titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje mohou podávat všichni občané a instituce sídlící v Olomouckém kraji prostřednictvím Regionálního pracoviště při Vlastivědném muzeu v Olomouci, a to do konce května daného roku,“ dodala jeho vedoucí Simona Pracná. Pravidla nominace a přehled všech dosavadních držitelů titulu naleznete na webu olkraj.cz v sekci Kultura.
Obě publikace jsou zájemcům k dispozici na pokladnách uvedených muzeí, získat je lze také v úředních hodinách na oddělení kultury Krajského úřadu Olomouckého kraje.
Hejtmanství oba projekty finančně podpořilo.
Olomouc - Vlci, kteří se pohybují v Jeseníkách a sousedních pohořích, přivedli letos na svět…
Uničov – Provozovatelé restauračních provozů a barů docela kašlou na požární bezpečnost. Vyplynulo…
Olomouc – Taky se vám v posledních slunečných dnech stalo, že na stěnách, dveřích a oknech vašich…
Jeseník - Zářijové povodně mají oficiálně potvrzenou další oběť. Sedmadvacetiletá žena, kterou…
Šumperk - Chystáte se do Jeseníků? Těžké rány, které minulý měsíc regionům na obou stranách hor…
Po čtyřech letech se do čela Olomouckého kraje vrací Ladislav Okleštěk. Hejtmanem ho na svém…