Lanýžové degustační menu

Z olomoucké zoo Mláďata siky vietnamského už jsou vidět

Mláďata siky vietnamského už jsou vidět

foto: zoo-olomouc.cz

08. 04. 2022 - 12:00

Stanou-li se z návštěvníků olomoucké zoo pozorovatelé Safari Euroasie, měli by se naučit základní matematické počty. Třeba takové, že 3+13=3. Skupina 3 samců a 13 laní v přírodě vyhubeného siky vietnamského v průběhu minulého týdne totiž přivedla na svět hned 3 mláďata.

„Ta jsou v blízkosti svých matek již k vidění ve svém výběhu,“ doplňuje zooložka Jitka Vokurková.

Od roku 2012 chováme většinu druhů jelenů ve velkém výběhu v Safari Euroasie. Do něho jsme v roce 2015 získali poddruh velmi vzácného a ohroženého siky vietnamského (Cervus nippon pseudaxis), jehož chov je řízen EEP v rámci EAZA. V Zoo Olomouc se doposud narodilo 23 jedinců. Aktuálně se ve výběhu prohání 3 letošní mláďata, 3 dospělí samci a 13 dospělých laní.

Jelen sika (Cervus nippon) se běžně vyskytuje od Koreje, východního Ruska přes Japonsko a Čínu až po Thajsko a Vietnam. Na tomto velkém území vytváří celou řadu poddruhů (sika vietnamský, sika japonský, sika mandžuský, sika Dybowského a další), které se liší zbarvením i velikostí. Od počátku 20. století se v oborách na Plzeňsku a ve středních Čechách choval sika Dybowského a japonský, jemuž se podařilo uniknout a najdeme je proto i v tuzemské přírodě. To však není žádoucí, protože se kříží s jelenem lesním, což je geneticky nevhodné pro evropské jeleny.

Sika vietnamský, jež patří spíše k menším poddruhům, žil původně v severním Vietnamu a jihozápadní Číně. Jednalo se také o nejjižněji žijící poddruh. Ve volné přírodě, kde obýval lesnaté krajiny, byl naposledy spatřen v roce 1990. Od té doby je v ní pravděpodobně vyhuben. Paroží samců je mnohem menší než u našeho jelena lesního. Slovo sika pochází z japonštiny a znamená jelen. Na jeho vymizení z volné přírody měl vliv lov pro maso i kvůli parohům, jež se používaly v tradiční čínské medicíně. Populaci těchto zvířat zachránil farmový chov a zoologické zahrady. V současnosti se v jižní Číně připravuje jeho zpětné vysazení do přírody-repatriace.

Další články