Moravská filharmonie Olomouc sklidila úspěch na polském turné
Olomouc - Moravská filharmonie Olomouc (MFO) zazářila před několika dny na podzimním turné v Polsku…
30. 06. 2019 - 13:02
Olomoucké barokní slavnosti a festival Barok Olomouc nabídnou pestrou škálu vyžití milovníkům barokní hudby, divadla i barokního stylu života. Odehrají se v Uměleckém centru Univerzity Palackého – Konviktu a na Horním náměstí.
„Barokní stopa v Olomouci je výrazná, co se týče architektury, umění či církevního a univerzitního působení. Letos poprvé se odehraje v rámci Olomouckých barokních slavností doprovodný program na Horním náměstí, který rámuje jejich zahájení a závěr. Chceme tím vytvořit pomyslnou předehru k příštímu roku, kdy chceme oživovat centrum města po celý červenec. A navíc si budeme v průběhu příštího roku připomínat dvacáté výročí zapsání barokního Čestného Sloupu Nejsvětější Trojice na seznam památek UNESCO,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská.
Město v rámci akce Barok Olomouc letos pořádá tři letní večery 12. července a pak o víkendu 26. a 27. července. Vždy s hudbou, tancem, filmovým promítáním a pouličním uměním. Na své si přijdou i děti, které se můžou těšit na loutkové divadlo a tvořivé dílny. Atmosféru večerů podtrhne květinová výzdoba a barevné nasvícení památek.
Olomoucké barokní slavnosti budou letos trvat 24 večerů s šesti různými inscenacemi. Pět z těchto představení vzniklo nově přímo pro tento festival a zazní ve svých novodobých premiérách.
„Návštěvníci zhlédnou díla často neprávem pozapomenutých barokních mistrů Karla Ditterse z Dittersdorfu, Johanna Heinricha Schmelzera, Pietra Andrey Zianiho a Františka Antonína Míči. Pravidelnou a oceňovanou součástí slavností bývá uvádění neobarokních oper vzniklých zhudebněním historických libret současnými autory. Z nich bude letos v premiéře uvedena opera Tomáše Hanzlíka Piramo a Tisbe,“ popsal za pořadatele Olomouckých barokních slavností Karel Valenta. Ze dvou oper věnovaných olomouckému biskupovi Wolfgangu Hannibalovi ze Schrattenbachu se zachovala pouze libreta. Novodobé neobarokní zhudebnění opery Piramo e Tisbe z roku 1712 současným olomouckým autorem zpracovává tragický příběh mladých milenců, kterým lásku odpírají rodiče.
Novinkou letošního festivalu bude podle Valenty umístění jednoho představení do více prostor konviktu – atria, chodeb a Kaple Božího Těla. „Jde o jediné dochované Míčovo oratorium Zpívané rozjímání. V první části večera zazní také novodobá premiéra Koncertu pro cembalo Josefa Antonína Štěpána, na němž se jako sólista představí olomoucký klavírista a cembalista Martin Smutný,“ dodal Valenta.
V jednoaktové Dittersově serenatě z roku 1775 Il Tribunale di Giove přednášejí bohové Apolón, Minerva, Mars a Štěstěna s podporou svých sborů jednotlivě odlišné koncepty řízení Evropské unie. Uvedení této novodobé premiéry je skvělou příležitostí připomenout si skladatele, jenž byl za svého života velmi uznáván a jehož skladba je zařazena i do katalogu 100 nejvýznamnějších děl evropské hudby prestižní společnosti Deutsche Grammophon.
Na letošním festivalu zazní v novodobých světových premiérách také dvě barokní serenaty s mezinárodním obsazením – sólisté jsou z University of North Texas, režisérem Rocc – šéf opery SND v Lublani, uměleckou vedoucí Veronika Manová.
Představení se konají v arkádovém atriu bývalého jezuitského konviktu na unikátní replice barokní scény, nazvané Theatrum Schrattenbach. Rozebíratelná divadelní scéna kombinuje zadní prospekt s bočními kulisami pro dosažení dojmu perspektivy při zkráceném prostoru. Scénografie bude letos obohacena o řadu nových výměn.
Představení jsou zpívaná v italském, německém a latinském jazyce a budou opatřena projekcí českých titulků. Orchestr důsledně užívá historických hudebních nástrojů a ve vokální složce vystupují speciálně školení pěvci.
Doprovodným programem festivalu bude výstava Hořící dramata, instalovaná v impozantních 500 metrů dlouhých chodbách konviktu. Výstava představí prostřednictvím dobových grafických listů ohňostrůjná představení, hraná a odpalovaná v průběhu 17. století na dvoře středoevropských Habsburků. Technicky i finančně nesmírně náročné ohňostroje kombinovaly jednoduchý příběh se spektakulární podívanou a velice často ilustrovaly důležité historické události.
V atriu Vlastivědného muzea bezprostředně sousedícího s Konviktem bude pro návštěvníky opět k dispozici bar s občerstvením. Pro vzdálenější návštěvníky festivalu jsou připraveny speciální ubytovací balíčky.
Všechny informace k programu, předprodeji a ubytování najdete na webu: baroko.olomouc.eu.
Olomouc - Moravská filharmonie Olomouc (MFO) zazářila před několika dny na podzimním turné v Polsku…
Zpěvák Martin Šafařík vystoupí v Koncertní síni v Uničově v úterý 17. prosince v rámci svého…
Olomouc - Vojenské, lovecké, civilní i sportovní palné zbraně – od mistrovských děl 17. století po…
Galerie ART Rubikon s potěšením oznamuje nadcházející výstavu uměleckého fotografa a portrétisty…
Olomouc - Rocková skupina Jasná páka, jejíž kořeny sahají do osmdesátých let a začínal v ní i David…
Připravte si diáře, jedna z největších hudebních událostí příštího roku je totiž oficiálně…