Zde může být vaše reklama.

Město a pořadatel našli řešení, v Olomouci bude Zimní jarmark!

Město a pořadatel našli řešení, v Olomouci bude Zimní jarmark!

foto: Lukáš Blokša

30. 11. 2021 - 11:51

V pátek 26. listopadu symbolicky potemnělo celé Horní náměstí v Olomouci, když v šest hodin musely kvůli nařízení vlády skončit Vánoční trhy. Od té chvíle řešili pořadatelé a město, jak se situací naložit a alespoň část stánků zachovat. Dnes přišli s řešením, v pátek 3. prosince začne v centru města Zimní jarmark. Na místě budou ke koupi rukodělné výrobky i trvanlivé potraviny, naproti tomu punče a jídlo k okamžité spotřebě k dispozici nebude.

Probíhat bude kulturní program v podobě představení práce kováře i dalších řemeslníků, prodávat se budou řemeslné výrobky.

Na podmínkách pořádání Zimního jarmarku se shodlo vedení města s pořadatelem zrušených Vánočních trhů Olomouc i se zástupci policie a hygienické stanice.

„Hledali jsme takovou cestu, která zajistí sváteční adventní atmosféru, připomene lidem tradiční řemesla a současně opravdu dodrží všechna hygienická opatření i nařízení. Věřím, že se nám společně podařilo takové dobré řešení najít,“ uvedl po dopoledním jednání primátor Miroslav Žbánek.

Ten také uvedl, že město nechtělo jít cestou přejmenování trhů, jak se stalo na jiných místech v republice.

O jarmark se bude starat Výstaviště Flora Olomouc 

Zimní jarmark v ulicích Olomouce propukne už v pátek 3. prosince. Vzhledem ke zkušenostem s podobnými akcemi ho bude pořádat Výstaviště Flota Olomouc. Mezi sortimentem se objeví produkty lidových řemesel, rukodělné výrobky, jako například vánočníá ozdoby, svíčky a věnce, chybět ale nebudou ani trvanlivé potraviny jako uzeniny a koření. Prodávat se budou i vánoční stromky a živí kapři.

Co se naopak na trzích neobjeví, budou punče a další potraviny určené k okamžité spotřebě. Na Horním náměstí také bude probíhat speciální program ve formě představení tradičních řemesel, jako je umělecké kovářství či práce řezbářů, uvažuje se také o prezentaci dokumentů o lidových řemeslnících.

"Pro jednotlivé prodejce Flora využije stávající obchodní místa, otevřen bude ale výrazně menší počet stánků, takže se rozšíří i rozestupy mezi lidmi. Jednání o konkrétní podobě zimního jarmarku ještě dnes pokračují, přesný počet prodejců a sortiment budou teprve upřesněny. Trhy potrvají do 23. prosince. V centru města zůstane zachována sváteční výzdoba i osvětlení," píše se v tiskové zprávě oznamující pořádání Zimního jarmarku.

Další články