Zde může být vaše reklama.

Šantovka chystá Svatomartinské hody

Šantovka chystá Svatomartinské hody
Ilustrační fotografie Šantovky.

foto: Archiv HV

09. 11. 2021 - 12:09

Atraktivní program, který nemůže propásnout žádný fanoutšek folklóru jižní Moravy. Tak zní popis akce, kterou si pro všechny příznivce vína připravila Galerie Šantovka. Ta nachystala na 11. až 13. listopadu Svatomartinské hody. Ty nabídnout vinařský, kulturní a gastronomický zážitek.

Během prvního dne festivalu proběhne slavnostní svěcení charitativního vína. Výtěžek z prodeje těchto vín věnují organizátoři na podporu Dětského centra Ostrůvek, které letos slaví výročí 90 let od svého založení. Celá tato ceremonie odstartuje mezi Olomoučany oblíbený vinařský festival, který Šantovka hostí už potřetí.

Festival také letos má za úkol představit špičková moravská vinařství, která si pro návštěvníky nachystají to nejlepší ze své produkce. V jejich nabídce nebudou samozřejmě chybět ani mladá a svatomartinská vína. K vínu bude hrát cimbálovka, hosty pohostí také Lobster Family Restaurant, kde pro ně kuchařský tým připravil tradiční svatomartinské menu. V Divadle na Šantovce budou probíhat speciální sommeliérské kurzy, které zájemce zasvětí do tajů vinařského světa. Tuto akci zkrátka nesmíte propásnout!

V pátek a v sobotu budou v přízemí Šantovky stánky s mladými i zralými víny od vinařství Sonberk, Mikrosvín, Vican. K prodeji a ochutnávce budou v nabídce svatomartinská vína od Arcibiskupského zámeckého vína Kroměříž, Zámeckého vinařství Bzenec a ZD Sedlec u Mikulova.

Milovníci sektů si mohou nakoupit na Silvestra zásoby u Wine Dogz, což jsou tři vinaři Salay, Hrubý, Tureček, kteří dělají své sekty tradiční metodou kvašeno v láhvi ve stylu vín ze Champagne. V rámci festivalu předvedou také populární sabráž – odseknutí hrdla láhve šavlí.

V rámci festivalu proběhne také požehnání svatomartinským vínům, která budou nést speciální etiketu namalovanou dětmi z Dětského centra Ostrůvek. Výtěžek z prodeje půjde na podporu tohoto dětského domova.

„Čtvrteční akci pořádáme pro Dětské centrum Ostrůvek, které letos slaví 90 let od svého založení. Společně s Cyrilometodějskou fakultou, Divadlem na Šantovce a Lobster Group chceme podpořit tuto významnou instituci v jejím jubileu a poukázat na její význam pro Olomouc,“ říká za Galerii Šantovka Helena Morávková.

Svatomartinskému vínu požehná kněz Josef Mikulášek z CMTF za účasti ředitelky Dětského centra Ostrůvek paní Marie Fickerové a paní Heleny Morávkové, která bude zastupovat Galerii Šantovku.Následně bude zahájena fotografická výstava Dětského centra Ostrůvek, která potrvá až do konce týdne.

„V pátek a sobotu bude vinařský festival v plném proudu. Kromě degustace již zmíněných vinařství se můžete těšit také na cimbálovou hudbu, která ještě více umocní atmosféru jižní Moravy. Přítomny budou také stánky s řemesly. Divadlo na Šantovce v rámci akce nabízí také možnost přihlásit se do speciálních vinných workshopů. Kurz bude věnován sommeliérství, tedy správnému skladování, teplotě servírování, výběru sklenic a celkově základům degustování,“ doplňuje program festivalu mluvčí galerie Petr Hlávka.

Další články