Stezka z Olomouce do Bystrovan zve k příjemné procházce
Sympatickou cestou podél toku Bystřice do Bystrovan, kde je mimochodem dnes znovu velkým lákadlem…
foto: Zoo Olomouc
31. 03. 2025 - 06:43
Olomouc – Zemědělci, chovatelé zvířat i veterináři s obavami sledují vývoj slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku. Úřady dělají vše pro to, aby se zákeřná nemoc, která kosí celá stáda zejména skotu, ovcí, koz a prasat, nedostala do Česka. Na situaci reagovali i chovatelé v regionu – v olomoucké zoo zakázali lidem, kteří mohou být přenašeči choroby, vstup do zázemí zahrady, farmy v regionu omezily nebo zrušily návštěvy a prodej výrobků „ze dvora“.
„Na základě doporučení státní veterinární správy a s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci u sudokopytníků (slintavka a kulhavka) napříč Evropou, je vstup veřejnosti do zázemí zoologické zahrady až do 30. 4. 2025 přísně zakázán. Z toho důvodu aktuálně neprobíhají zážitkové programy a je znemožněn vstup do průchozího výběhu koz zakrslých,“ informovala mluvčí zoo na Svatém Kopečku Iveta Grónská.
Podobně reagují i zemědělci v regionu. Například hojně navštěvovaný Doubravský dvůr nedaleko Červenky zakázal lidem vstup ke zvířatům i do herního koutku v areálu s tím, že zákazníci si mohou aspoň koupit produkty. Zlatá farma ve Štětovicích pak jindy otevřenou usedlost s kavárnou a prodejnou zavřela pro veřejnost úplně.
V Maďarsku a následně na Slovensku došlo před třemi týdny k zavlečení viru slintavky a kulhavky do několika chovů skotu. Onemocnění se řeší utracením všech vnímavých zvířat (skot, ovce, kozy a prasata) v ohnisku. Virus je navíc velmi infekční a snadno přenosný (na oděvu, obuvi, prachem ve větru, koly aut…). Pro člověka onemocnění nepředstavuje žádné riziko, může ho však nepřímo přenést na vnímavá zvířata.
---
Státní veterinární správa vydala mimořádná veterinární opatření, na základě kterých jsou chovatelé povinni zajistit maximálně možnou ochranu chovů před zavlečením nákazy. Tato opatření spočívají zejména v zamezení přístupu do chovu osobám, které se pohybovaly v oblastech s nákazou, zamezení vjezdu vozidlům, pokud to není nezbytně nutné, evidenci osob a jejich osobních údajů pro případ trasování, evidenci vozidel, která vjela do areálu farmy.
Sympatickou cestou podél toku Bystřice do Bystrovan, kde je mimochodem dnes znovu velkým lákadlem…
Bobra dnes ráno zachránili hasiči v Hraběšicích na Šumpersku. Spadl do zasněžovací nádrže a nemohl…
Jako první v republice pořídil Olomoucký kraj mobilní hlukoměr. Policisté jej budou využívat při…
Nadcházející dny přinesou v Olomouckém kraji mimořádně bohatý program. Magická noc pálení…
Více než 14,5 tisíce návštěvníků zavítalo od 27. do 29. března na výstavu For Model 2026, která…
Dobrá zpráva pro řidiče i obyvatele Uničova - letos se začne stavět obchvat kolem města. Olomoucký…